top of page
  • Yazarın fotoğrafıalin tülin akgül

Solaryum Tavsiyeleri

Sıcak yaz günlerinde hiç kimse bembeyaz plajlara inmek istemez. Buna etkili bir çare olan solaryum 90’lardan beri aktif olarak kullanılıyor. Buna rağmen şu yıllarda çok da popüler olmayan bu uygulamayı ilk kez deneyimleyecekseniz nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki solaryum ışınları zararlı mı konusuna değinmeyeceğiz, onu okumaz istiyorsanız …… linke gidebilirsiniz.Kararınız orada anlattığım gibi kontrollü olarak solaryuma girmekse aşağıda dediklerimi uygularsanız plajlara daha bronz çıkabilirsiniz hem bu sayede yanacağım diye saatlerce kızgın güneşin altında yatmak zorunda kalmazsınız. Heleki öğlen güneşi ışınlarının oldukça kavurucu ve kanserojen olduğu göz önünde bulunursa solaryum sonrası gölgedeki hafif güneş ışığı ile bile bronzlaşabilirsiniz.Öncelikle cilt tipinizi belirleyelim.

Tip1- Beyaz hiç yanamayan tip yada bej kızaran ama bronzlaşamayan

Tip2- Buğday önce kızaran sonra bronzlaşan tip

Tip3- Esmer yanmadan bronzlaşan tip


Cilt tipiniz ne olursa olsun solaryuma temiz vücutla girin. Hatta 1 gece öncesinde banyoda yaptığınız hafif bir vücut peelingi güzel bir hazırlık olacaktır. Bitkisel yağlar ile cildinizi nemlendirmek ise kurumasını engelleyecektir..


!!! Vücudunuzda ve boynunuzda extradan kokulu krem parfüm yada yüzünüzde makyaj olmamasına dikkat edin.Yüzünüzü de solaryuma dahil etmek istiyorsanız yanınızda nemlendirici termal su spreylerinden bulunsun. Solaryumdan çıktıktan sonra yüzünüze sıkıp olağan tahrişi azaltabilirsiniz.Hiçbir kıyafet ve askı iz istemiyorsanız tamamen çıplak girin ama eğer ki çok acık tenli iseniz göğüs uçlarınızı kremleyip kapatmanız gerekir.


  • Solaryuma açken yorgunken ve kesinlikle alkollüyken girmeyin ..

  • Hamile iseniz girmeyin !

  • Girmeden önce mutlaka su için hatta çıkınca da için.


Tüm bu konular gayet açıksa başlangıca gelelim.

Tip1 ve Tip2 solaryuma makinenin kuvvetine göre 5 dakika ile tip 3 ise duruma göre 7-8 dakika ile başlayabilir.


2 gün sonra Tip 1 ve Tip2 ler 7-8 dakikalık seans alabilirler. Tip3 ise 9-10 dakikaya çıkabilir.


3.Seansında tüm cilt tipleri 2 yada 3 gün sonra gene aynı derecelerde 1 dklik uzatmalar ile girebilirler.


Sonraki 4. seansınıza 4 gün sonra girin hatta girmeden evvel mutlaka banyoda gene vücudunuza hafif zarar vermeden bir Peeling yapın.

!!! Şunu unutmayın Peeling yapmak sizin renginizi açmaz aksine cildinizin daha canlı daha parlak ve daha kalıcı bronzlaşmasını sağlar. Tekrar yapacağınız solaryum yada güneş banyosunda cilt melanin üretmek için sürekli uyarılır renk almak cildin koruyucu tabakası olup aslında ölü bir koruyucu tabakadır. Bunu sürekli tazeler denız cilt o koruyucu tabakayı oluşturmak için sürekli melanin üretecektir. Bu sayede daha canlı bronz bir tene sahip olursunuz.

4. seansınızda eğer banyo yapıp cildinizi yenilediyseniz 2.seansta aldığınız dakika ile başlayın. Vücudunuza eger peelingi yaptıysanız solaryuma dakikanızı yükselterek girmeyin. 5. seansınızı 4 gün sonra yapın ve son girdiğiniz dakikanın üzerine tipinize ve dayanma sürenize göre ekleme yapın.Sonrakı haftalarda sabit dakikalarda haftada 2 kez girmek kesinlikle yeterli oluyor acele etmeden sağlıklı ve yavaş yavaş bronzlaşmak cildin soyulmadan renk almasını sağlar. Arada dediğim gibi banyoda Peeling yapacak olursanız mutlaka doğal yağlarla ve yoğun nemlendirici kremler kullanmayı ihmal etmeyin ne kadar çok nemlendirirseniz cildiniz o kadar sağlıklı parlar ve uzun süre bronz kalır.


Tipler

1.seans

2.seans

3.seans

4.seans

5.seans

Tip 1

5-6 dk

7-8 dk

7-8 dk

​8 -9 dk

​+2 dk

Tip 2

5-6 dk

7-8 dk

8-9 dk

​9-10 dk

+2-3 dk

Tip 3

​7-8 dk

9-10 dk

​10-12 dk

1-12 dk

​+3-4 dk
114 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page