top of page
  • Yazarın fotoğrafıALİN

Hassas Cilt Nedir ve Hassas Cilt İçin Neler Yapılabilir?

HASSAS CİLT NEDİR NE YAPMALI?

Hassas ciltler reaktif ciltlerdir. Cildiniz hassassa, her türlü tepki gösterecektir. Cilt bakım ürünü içeriklerine, kimyasallara, çevre koşullarına (sert hava koşulları veya aşırı sıcaklıklar gibi), sinek-böcek sokmalarına, yünlü kıyafetlere, karıncalanmalara, kaşıntılara veya yanıklara tepki verecektir. Bu nöroduyusal rahatsızlık, ciltte gözle görülür tahriş, kızarıklık veya kuruluk gibi cilt tepkilerine sebep olabilir Buna cilt alerjisi neden olabilir Veya hassasiyetiniz tahriş olmuş ciltten kaynaklanıyor olabilir (örneğin akne tedavileri kızarıklığa veya çatlamış cilt gibi). Ayrıca rosacea ve egzama gibi altta yatan cilt problemlerinden de kaynaklanabilir. Bir kişinin hassas bir cilde sahip olduğu zamanlar vardır, hormonal yada nedeni bilinmeyen birçok sebebi olabilir cogu kimsede vardır ve çok yaygındır. Çalışmalar değişkenlik gösterse de, ciltlerini hassas olarak tanımlayan yetişkinler, nüfusun% 30'undan % 80'ine kadar değişmektedir. Yüz derisi, hassas olma olasılığı en yüksek olan bölgedir. Bir çok dış etken hassasiyet sebebi olabilir - Premenopozal kadınlarda ve erkeklerde tıraş sonrası tahriş nedeniyle - Açık tenli kişilerde kızarma ve kılcal damarların yüzeye yakın olması, - Güneşte fazlaca kalmak, - Ve ister inanın ister inanmayın, cildinizin hassasiyeti yaşla birlikte azalır! Cildiniz hassas o yüzden ona nazik davranın. - En iyi cilt bakım rutini ve ürünleri;

  • Sadece hipoalerjenik ürünler kullanın Tahriş edici bileşenlere, kokulara ve alerjen olabilecek bileşenlere sahip olmayanlar içeriklere bakacak olursak; -Narenciye, ylang ylang ve diğerleri gibi doğal olanlar da dahil olmak üzere kokular -Cilt bakım ürünlerinde, özellikle saç bakım ürünlerinde kullanılan sert koruyucular -Glikolik asit, C vitamini veya retinoidler gibi yaşlanma karşıtı bileşenler -Salisilik asit ve benzoil peroksit gibi akne ile tedavi edici bileşenler -Bazı güneş koruyucu bileşenler (kimyasal güneş koruyucu bileşenlerin tahriş edici olabileceğini unutmayın. Mineral çinko oksit ve titanyum dioksit ürünleri en iyi korumayı sağlarlar, tahriş edici değildirler ve dermatologların hassas ciltler için önerdikleri güneş kremleridir.) akne bakımı anti-Aging bakımlarının içerdiği Glikolik asit, retinol veya akne ürünleri kullanabilir miyim? Diye sorarsanız... Evet, ama kontrollü belki lokal ve mutlaka sonrasında – nazik bir temizleyici kullanıp ve daha güçlü bir cilt bariyeri oluşturmak için yıkadıktan sonra iyi bir nemlendirici uygulayarak tahrişe karşı koymalısınız.

  • Cildinize ılık (buharlı sıcak değil) su kullanın. Yıkadıktan sonra bu sıkı "gıcırtılı-temiz" hissine dikkat edin. Bu his, doğal yağlarınızdan çok fazla çıkardığınız ve aslında cildinizi tahriş ettiğiniz anlamına gelir. Cildinizi kuruttuktan hemen sonra zengin içerikli bir nemlendirici uygulayın.

Yüz nemlendiricinizi yıkadıktan sonra hem sabah hem de gece uygulayın nemlendiricinize eklenen birkaç damla yağ cildinizi rahatlatacak tahrişi azaltacak ve cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Çok kolay! Bu basit rutini izlerseniz, cildiniz kısa sürede harika görünecek ve hissedecektir.

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page