top of page
  • Yazarın fotoğrafıALİN

Kuru Cilt İçin TüyolarKuru ciltler ince bir üst deriye sahiptir, gözenekleri ufak ve kapalıdır. Ancak yağ salgılanması normalin altında olduğu için görünümü mattır ve pul pul kalkmalar meydana gelir. Cilt gergindir ama çabuk kırışır.

Kuru cilde tam olarak ne sebep olur?

Cildiniz hem suyu hem de doğal cilt yağlarını kaybettiğinde kurur. Yağ ve su kaybetmiş kuru ciltler de daha savunmasızdır ve bariyer fonksiyonunu bozmuştur. Çatlamaya eğilimli daha kuru bir cilde yol açan bir döngü oluşturur.,

Cilt kuruluğunun sebebi nedir?

Uzun süreli sıcak duşlar veya banyolar cildi kurutabilir. Özellikle yoğun klorlu havuzlarda yüzmek de önemli bir kuruluk nedenidir. Sert sabun ve deterjanlar. Pek çok sabun, deterjan ve şampuan türü ciltteki nemi ve yağı gidererek kuruluğa neden olur.

Kuru ciltte bariyer gücü bozulmuştur

Kuru cilt değerli cilt suyunu tutamaz hassaslaşır

Cilt kuruduktan sonra, çatlamaya eğilimlidir. Zamanla sertleşen, kaşınmaya başlayan, batma hissi ve çatlama oluşabilir

İnsanların bunu yaşadığı en yaygın yer elleridir, ancak yüzünüz, kollarınız, bacaklarınız, dudaklarınız vb. olmak üzere cildinizin herhangi bir bölgesine olabilir.

Cildinizi koruyan dış cilt bariyerinin (epidermis) hava koşulları, vitamin A eksikliği, hormonal sorunlar, aşırı sabun kullanımı gibi olağan hakaretlerine dayanamamasıdır.

Sabunlar cildinizin doğal yağlarının daha fazlasını çözmek içindir ve cildi daha da kurutur ve çatlatır Sonunda ölü hücre proteini de hasar görür.

Kuru cildi önlemek için, cildinizi nasıl temizlediğiniz, temizlemek için ne kullandığınız kadar önemlidir!

Kuru cildi temizlerken soğuk ila ılık su kullanın. Sıcak su, cilt yağlarını çok fazla şekilde temizler, tıpkı bulaşıklardan, tencerelerden ve tavalardan gelen yağlı kalıntıları uzaklaştırdığı gibi. Cildiniz o kadar sert değildir, bu nedenle kuru cildi önlemek için sıcak su yerine ılık su kullanın.

Cildinizin kuruluğa karşı en iyi bileşenlerden bazıları şunlardır:

1.Kuru ciltler için gerekli olanlar

Hyalüronik asit

Gliserin

Sodyum PCA (cildinizin doğal nemlendirici faktörünün bir parçası)

2-Kuru ciltler için lipitler ve cilt bariyeri arttırıcılar

Skualen, cildimizdeki yağ bezleri tarafından doğal olarak üretilen ve cildimizin bariyerini nemlendirmek için üretilen bir yağdır

Seramidler cildin onarılmasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Ciltteki seramid azaldığında, cilt bariyerinin etkinliği zayıflayabilir ve cilt nemini kaybedebilir. Seramidler cildimizden doğal olarak elde edilir, ancak kaybettiğimiz şeyleri yenilemek için cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır

Kuru cilt için değeri bilinen bu iki bileşen cildin koruyucu tabakasını kuvvetlendirmek en iyi içeriklerdir. İçeriyi bunlarla zenginleştirilmiş bir krem sizin cildinizi rahatlatacak ve bariyerini kuvvetlendirecektir.

Avokado

Ayçiçeği çekirdeği.

Tatlı patates.

Soğuk su balıkları

Tüm yeşil yapraklı sebzeler.

Kabak çekirdeği.

Bitter çikolata.

Kuru ciltlere iyi gelen besinler arasındadır

Yeterince su içmek kuru cildi tedavi eder ve önler mi?

Hayır! Popüler inanışın aksine, kuru cildiniz yeterince su içmemenizden kaynaklanmaz. Eminim banyo yapmanın susuzluğunuzu gidermediğini fark etmişsinizdir. Vücudunuz daha karmaşıktır; sadece en şiddetli dehidrasyon cildin aşırı kuru olmasına neden olur.

Cilt bakım rutininizle kuru ciltten kurtulun, bir bardak su ile değil!47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page